wydział: | Lekarski i Nauk o Zdrowiu |
kierunek: | Pielęgniarstwo |
rodzaj: | studia II stopnia |
tryb: | stacjonarne / niestacjonarne |
ilość semestrów: | 4 |
cena za semestr: | 4500 więcej w Opłaty |
Kryteria przyjęć | |
Na tym kierunku także studia I stopnia | |
Strona Wydziału |
Pielęgniarstwo
Uzyskiwany tytuł zawodowy: Magister pielęgniarstwa
Profil studiów: praktyczny
Liczba godzin zajęć ogółem: 1300 (w tym kształcenie praktyczne)
Praktyki zawodowe – 200 godz.
Punkty ECTS: 120
Kierunek pielęgniarstwo jest przyporządkowany do dyscypliny naukowej nauki o zdrowiu, jako dyscypliny wiodącej
Profil absolwenta
Studia drugiego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo są kierowane do osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo (posiadają tytuł zawodowy „licencjat pielęgniarstwa”) i mają na celu ukształtowane nawyków ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego.
Absolwent po ukończeniu studiów drugiego stopnia otrzymuje tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa. Posiada umiejętność posługiwania się zaawansowaną wiedzą z obszaru nauk medycznych i pielęgniarstwa, świadczenia zindywidualizowanej opieki zdrowotnej w zakresie pielęgniarstwa. Ponadto posiada zdolność organizowania i nadzorowania opieki pielęgniarskiej, jak i umiejętność współpracy z członkami zespołu, w zakresie doskonalenia jakości opieki. Osiągnięcie efektów kształcenia określonych w standardzie daje możliwość sprawowania opieki terapeutycznej opartej na dowodach naukowych, promocji i edukacji zdrowotnej i terapeutycznej, działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej, rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych. Dysponuje także kompetencjami związanymi z przekazywaniem wiedzy prozdrowotnej podopiecznym. Ponadto absolwent przygotowany jest do samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem właściwego ministra. Jest także przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) oraz pracy w przedsiębiorstwach podmiotu leczniczego, w administracji państwowej i samorządowej, jak również w szkolnictwie (po uzyskaniu kwalifikacji pedagogicznych).
Plan studiów i organizacja zajęć
Program studiów na kierunku Pielęgniarstwo drugiego stopnia został przygotowany m.in. w oparciu o zapisy: rozporządzenia Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz.U. 2019, poz. 1573).
Proces kształcenia obejmuje zajęcia z zakresu:
A. Nauki społeczne i humanistyczne (psychologia zdrowia, prawo w praktyce pielęgniarskiej, zarządzanie w pielęgniarstwie, dydaktyka medyczna, pielęgniarstwo wielokulturowe, język angielski)
B. Zaawansowana praktyka pielęgniarska (farmakologia i ordynowanie produktów leczniczych; pielęgniarstwo epidemiologiczne; endoskopia; poradnictwo w pielęgniarstwie; koordynowana opieka zdrowotna; promocja zdrowia i świadczenia profilaktyczne; opieka i edukacja terapeutyczna w chorobach przewlekłych, w tym: niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, niewydolność oddechowa, leczenie nerkozastępcze, cukrzyca, choroba nowotworowa, rany przewlekłe i przetoki, ból, leczenie żywieniowe, tlenoterapia ciągła i wentylacja mechaniczna, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia zdrowia psychicznego)
C. Badania naukowe i rozwój pielęgniarstwa (badania naukowe w pielęgniarstwie, statystyka medyczna, informacja naukowa, praktyka pielęgniarska oparta na dowodach naukowych, pielęgniarstwo w perspektywie międzynarodowej, seminarium dyplomowe)
Do dyspozycji Uczelni zaplanowano 12 punktów ECTS, z tym, że nie mniej niż 5% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów są to zajęcia do wyboru.
Zestawienie godzin – plik PDF
Nasze atuty:
Dysponujemy doskonale wyposażonymi laboratoriami i pracowniami, gdzie nasi studenci nabywają i udoskonalają umiejętności zawodowe. Ponadto umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne kształtowane są w nowoczesnym Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej z wykorzystaniem metody symulacji medycznej. Nauczanie przedmiotów w formie wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń i zajęć praktycznych prowadzone jest przez wysoko wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną.